Sterowanie pracą maszyny czy choćby oświetleniem wymaga interakcji pomiędzy danym urządzeniem a człowiekiem pragnącym wyzwolić pożądany efekt. Takimi punktami „styku” są różnego rodzaju przełączniki. Najbardziej oczywistym przykładem jest włącznik światła w domu. Gdy się jednak głębiej nad tym zastanowić okazuje się, że klasyczny mechaniczny przełącznik dwupozycyjny jest bardzo kłopotliwym rozwiązaniem.

Wady przełączników mechanicznych

Oczywiście w przypadku tak prostego zastosowania jak oświetlenie domowej kuchni trudno mówić o potrzebie posiadania przycisku oferującego coś więcej niż włączenie i wyłączenie lamp. W zastosowaniach zaawansowanych czy też profesjonalnych, gdzie przyciski mogą działać w trudnych warunkach lub też po prostu być bardzo często przełączane, może się jednak okazać, że ich wytrzymałość na brud, kurz nie jest wystarczająca. Obciążenie mechaniczne związane z częstym przełączaniem również może w krótkim czasie doprowadzić do kłopotliwej awarii, a ta do kosztownego przestoju.

Przyciski pojemnościowe

Mając na uwadze powyżej przedstawione trudności z zastosowaniem przycisków mechanicznych szybko można się przekonać jak dużą przewagę oferują przyciski pojemnościowe. Ich zasada działania opiera się na wykrywaniu zmian natężenia pola elektrycznego pomiędzy płytami dotykowymi. Ta wydawałoby się mała różnica pozwala na ogromny skok w możliwościach funkcjonalnych tak pozornie prostego urządzenia. Dzięki faktowi, że przycisk fizycznie nie ingeruje w działanie maszyny czy też przepływ prądu w obwodach, jego działanie jest monitorowane i sterowane przez kontroler. To daje możliwość dowolnego skonfigurowania jego działania. Przycisk może już nie tylko włączać i wyłączać, ale również działać w trybie zamrożenia, powtórzenia, przytrzymania czy opóźnienia. Możliwości są ograniczone jedynie wyobraźnią projektanta i potrzebami użytkownika.

Czy przyciski pojemnościowe mają jeszcze więcej zalet?

To jednak nie są jedyne zalety tego typu produktów. Są one choćby cenione za walory wizualne i estetyczne, lecz to wciąż nie jest koniec listy. Dzięki wykorzystaniu pola elektrycznego ich wyzwolenie wymaga minimalnej siły, wystarczy zetknąć palec z przyciskiem, aby go przełączyć. To sprawia również, że ich zużycie mechaniczne jest praktycznie zerowe. W praktyce przekłada się to na ogromną niezawodność i trwałość przycisków pojemnościowych. Do wad tego rozwiązania można zaliczyć jedynie wrażliwość na wpływ dużej wilgotności. Przy funkcjonowaniu w środowisku zewnętrznym, przy zmianach temperatur na przyciskach może się osadzać para wodna, a to może skutkować zaburzeniem działania przycisków. Fakt ten jednak nie przekreśla całkowicie ich zastosowania w środowisku zewnętrznym. Używając odpowiednich materiałów, osłon większość pomysłów może zostać zrealizowana.

Więcej informacji znajdziesz na stronie Przyciski pojemnościowe.

Comments are closed.

Pin It