Kupując własny samochód, koniecznie pamiętajmy o tym, aby dopełnić wszelkich formalności związanych nie tylko z rejestracją, ale i ubezpieczeniem samochodu. Ubezpieczenie OC to jeden z najważniejszych dokumentów, jakie musimy posiadać. Polisa OC jest obowiązkowa dla każdego posiadacza pojazdu mechanicznego. Dlaczego?

Czym jest ubezpieczenie OC?

Polisa OC to rodzaj ubezpieczenia, które chroni innych użytkowników drogi. W praktyce oznacza to, że jeśli posiadacz polisy będzie sprawcą kolizji czy wypadku, to właśnie jego ubezpieczyciel pokryje podstawowe szkody wyrządzone innym użytkownikom drogi (kierowcom, rowerzystom, pieszym). Ubezpieczenie OC najczęściej obejmuje okres roku – po upływie tego czasu konieczne jest zakupienie kolejnej polisy, najlepiej z zachowaniem ciągłości ubezpieczenia. Brak ważnej polisy OC naraża nas nie tylko na wysokie mandaty podczas kontroli drogowych, ale też na konieczność zapłacenia w razie wypadku z własnej kieszeni.

Ile kosztuje ubezpieczenie OC? Cena polisy nie jest stała i jest ona zależna od wielu czynników. Cena polisy wyliczana jest na podstawie takich danych jak wiek kierowcy, wiek i marka samochodu, pojemność silnika samochodu, ale też miejsce jego rejestracji. Na wysokość ceny polisy wpływ mają również zniżki, które nabywa się wraz z kolejnymi latami bezkolizyjnej jazdy. Na zniżki nie mają jednak co liczyć młodzi kierowcy, którzy dopiero co uzyskali uprawnienia do kierowania pojazdami – dla nich OC jest wysokie, co wiąże się z oceną ryzyka ubezpieczyciela.

Polisa OC i inne ubezpieczenia

Ubezpieczenie OC to nie jedyna polisa, która dostępna jest na rynku. Chcąc lepiej chronić własne mienie, warto zainteresować się polisą AC, czyli autocasco, która chroni bezpośrednio nasz samochód. AC chroni prze kolizjami, szkodami wyrządzonymi podczas postoju, kradzieżą oraz przed całkowitą szkodą. Ciekawą propozycją jest również assistance, które przydaje się w podróży.

 

 

Comments are closed.

Pin It Metalowy wieszak na ręczniki zobacz Industrialny hoker z oparciem do wyspy