Środowisko naturalne powinno przetrwać w takim stanie, aby kolejne pokolenia również mogły się z niego cieszyć, korzystać ze wszelkiego rodzaju dostępnych możliwości. Wspólne działania na pewno na to pozwolą. Również, jeżeli weźmie się pod uwagę prowadzenie działalności gospodarczej. Dlatego właśnie w tym względzie firmy starają się o to, aby został im przyznany certyfikat ISO 14001. 

Przygotowanie do działania

Aby wdrożenie ISO 14001 przebiegało bez najmniejszego problemu, potrzebne jest przygotowanie do działania. Dlatego też organizuje się zerowy audyt ISO 14001, który pomoże jednostce certyfikującej zapoznać się z daną działalnością. Warto wybrać i przeszkolić Pełnomocnika ds. Systemu Zarządzania Środowiskowego, który będzie w przyszłości nad wszystkim czuwał. Na tym właśnie etapie można mieć właśnie do czynienia z dużą liczbą dokumentacji. Jednak jest ona koniecznością, aby każdy z kolejnych etapów mógł zostać zorganizowany bez żadnego problemu. Dopiero później, po wdrożeniu poszczególnych norm, zostanie zorganizowany audyt sprawdzający, któremu przewodniczyć może np. DJB doradztwo.

Certyfikacja ISO 14001

Całość można podzielić dokładnie na trzy etapy:

  • audyt wstępny – nazywany również audytem zewnętrznym, którego celem jest sprawdzenie całej dokumentacji, jak również tego czy poszczególne normy zostały wdrożone. 
  • audyt kolejny – zadaniem audytora jest ocena wdrożenia wszystkich elementów normy.
  • ostatni krok – sprawdzenie funkcjonowania systemu w rzeczywistości. 

Jeżeli każdy z tych etapów zostanie zaliczony, zostanie wydana pozytywna opinia o przyznaniu certyfikatu ISO 14001. Należy wiedzieć, że każda firma otrzymuje certyfikat na trzy lata. W drugim i trzecim roku posiadania należy spodziewać się kontroli, która będzie miała na celu sprawdzenie, czy wszystko odbywa się zgodnie z założonymi normami. Po trzech latach odbywa się audyt recertyfikujący. Jego celem jest przedłużenie ważności posiadanego dokumentu. Jeżeli firma trzyma się cały czas z góry ustalonych norm, można być pewnym tego, że nikt nie będzie miał problemu z utrzymaniem certyfikatu. 

Rozwój firmy

ISO 14001 zaliczyć można do takich dokumentów, które w sposób pozytywny wpływają na rozwój, jak również wizerunek firmy. Nie można zapomnieć o tym, że konsumenci chętnie podchodzą do podejmowania współpracy z firmami, które na każdym kroku wykazują ekologiczne podejście do wykonywania codziennych obowiązków, w tym chociażby do produkcji. 

 

Comments are closed.

Pin It zobacz wiecje https://abweb.com.pl/taras-w-zimie-dlaczego-nie-tajniki-efektywnego-ogrzewania/ Industrialna półka typu loft do łazienki